خواص پنیر لیقوان انواع پنیر

تمام خواص و فواید پنیر برای سلامتی و
گوسفند از جمله اولین حیوانات رام شده توسط انسان ها است و در تمام مراحل تاریخی و فرگشت های انجام شده بستگی بالایی بین انسان و دام بوده.امروزه به علت تغییر روش زندگی و شهر نشینی جمعیت دامدار قبلی از بین رفته و مصرف لبنیات کم شده
پنیر از خانواده ی لبنیات به حساب می آید و جایگاه مهمی در سبد غذایی و جدول هرم غذایی دارد پنیرهای مورد استفاده در ایران به چند نوع پنیر مانند پنیر لیقوان تبریز، پنیر موتزارلا، پنیر فتا و…. تقسیم می شوند. بخصوص پنیر لیقوان شامل مواد مغذی فراوانی است که در شیر وجود دارد، مانند کلسیم پروتئین، ویتامین، فسفر، مواد معدنی، فیبر و آهن .البته جذب کسیم موحود در پنیر بسیار اسان تر است.
ارزش غذایی پنیر:
۱٫ پروتئین:
پنیر نیز همانند شیر، منبع خوبی از پروتیین است. پروتیین موجود در پنیر از پروتیین شیر به نام کازیین می آید. در نتیجه شامل آمینو اسیدهای ضروری و قابل هضم است. هم چنین پروتیین برای سلامتی در ترویج فشار خون پایین، افزایش مواد معدنی و همچنین منبع خوب انرژی مفید است.البته مقدار کازویین نسبت به نوع پنیر متفاوت است و در پنیر گوسفندی بیشترین مقدار را دارد.
۲٫ کربوهیدرات پنیر:
در واقع پنیر شامل مقدار کمی کربوهیدرات است، اما مقدار آن بسته به نوع پنیر است. در حقیقت میانگین پنیر شامل ۱، ۳ گرم کربوهیدرات در هر ۱۰۰ گرم است. در همین حال، اکثر پنیرها حاوی کربوهیدرات هستند که لاکتوز یا شکر شیر است. با این وجود، در طول فرآیند انعقاد خون و تولید آن، لاکتوز به گلوکز و گالاکتوز تجزیه می شود. علاوه بر این، کربوهیدرات به عنوان سوخت بدن برای تولید انرژی روزانه استفاده می کند.در موارد خاص بدن بعضی افراد نمیتواند قند موجود در شیر گاو را بشکند برای این گروه پنیر گوسفندی توصیه میشود.
ارزش غذایی پنیر و فواید بی نظیر آن
۳٫ چربی های پنیر :
به نظر می رسد که غذاهای غنی از چربی مثل پنیر برای بدن خوب نیست، اما در واقع پنیر بسیار سالم است. در همین حال پنیر شامل چربی های اشباع شده است، مواد غذایی که انرژی بیشتری به ما می دهند. محتویات آن حدود ۷۰ درصد یا ۳۳ گرم در هر ۱۰۰ گرم پنیر است. همچنین. پنیر شامل چربی های ترانس داری است که واکسسین اسید و لینولیک کانجاکتد هستند. به هر حال، این چربی ترانس دار برای مصرف بدن به مقدار معقول خوب است.مقدار معقول کمتر از مقدار توصیه شده در حرم غذایی است
۴٫ روی:روی یک عنصر ضروری است که بدن به مقدار کمی از آن نیاز دارد. در نتیجه روی در تولید هورمون، بهبود ایمنی و سلامتی مفید است.راهکار جذب روی بسیار پیچیده است و در موارد خاص نمیتوان به مقدار اندک روی پنیر متکی بود.
۵ ریبوفلاوین:
ریبوفلاوین یا ویتامین B2 بهترین منبع تولید انرژی است. ویتامین B2 کربو هیدرات ها را برای گلوکز فراهم می کند. در نتیجه، ویتامین B2 برای درمان اوتیسم، آب مروارید، میگرن و غیره مفید است.

۶٫ کلسیم موجود در پنیر:
کلسیم یا ویتامین D برای قوی بودن مهم است. عدم دریافت کلسیم به اندازه کافی می تواند موجب شکستگی استخوان، ناخن، دندان، پوست و مشکلات سلامتی شود.و بدون جذب ویتامین Dجذب کلسیم برای بدن تقریبا یر ممکن است پس حتما ماهی آب پز در برنامه غذایی داشته باشید و هر روز نیم ساعت در مقابل نور افتاب باشید.بهترین زمان بزای حمام افتاب صبح ها تا ساعت ۹است.در کشور های اسلامی به علت شیوه خاص پوشش بانوان مشکل ویتامین Dبیشتر است.
خواص و فواید پنیر برای بدن

۱٫ پنیر برای بهبود سلامت قلب:
به نظر می رسد که ترکیب کاملی از کلسیم، پتاسیم و منیزیم برای سلامتی قلب مفید هستند. همچنین، کازیین پروتیین اصلی برای کاهش خطر فشار خون، حفظ گردش خون و همچنین جلوگیری از بیماری های قلبی است. به طور خلاصه، اضافه کردن پنیر در منوی شما از بیماری های قلبی مانند عروق کرونر، اختلالات ریتم قلب، و بیماری های قلبی عروقی محافظت می کند.
۲٫ پنیر برای جلوگیری از دیابت:
این یک اطلاعات تکان دهنده است، پنیر نیز به عنوان پیش گیری از دیابت مفید است. به همین ترتیب، پنیرهای بوتیرات – متراکم دارای ۵۰ % سطح انسولین پایین تری بودند.ممکن است از دیابت نوع ۲ برای حفظ سطح انسولین در حالت عادی و موثر استفاده شود.اما جهت درمان هیچ کارایی ندارد.و البته ازمایش ها و نتیجه گیری های انجام شده از شسر گوسفند های نژاد رومانوف بود و در پنیر تبریز نتیجه گیری نشده است.

جلوگیری از دیابت با پنیر
۳٫پنیر مفید برای پوکی استخوان:
پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان ها قدرت خود را از دست می دهند، حفره دارند و یا حتی شکسته می شوند. این وضعیت معمولاً در افراد مسن اعم از مرد یا زن، اتفاق می افتد. بنابراین پنیر برای ترمیم پوکی استخوان مفید است چون حاوی کلسیم و پروتئین بالایی است.پوکی استخوان در سنین پایین به صورت نرمی استخوان یا راشیتیسم است که علت عمده آن از عدم جذب کلسیم است و بعلت عدم تخصص نویسنده در قسمت کودکان به منابع دیگری مراجعه شود.
۴٫ پنیر برای سلامت دندان:
داشتن دندان های محکم، تمیز و سفید نیاز همه افراد است، در عین حال برخی غذاهای شیرین می توانند به آرامی دندان های ما را بشکنند. اما پنیر غذایی است که به خاطر کلسیم و فسفرش، برای دندان های شما خوب است. در نتیجه کلسیم و فسفر مواد معدنی هستند که می توانند باکتری و اسید لاکتیک را در دهان بکشند. هم چنین می تواند به حفاظت ازمینا دندان کمک کند.بدن انسان جهت جذب کلسیم نیازمند ویتامین Dاست که متاسفانه هنوز تکنولوژی غنی سازی شیر با ویتامین Dدر ایران وجود ندارد برای تاثیر بهتر گوشت ماهی مصرف کنید یا در معرض تابش نور مستقیم خورشید باشید.

سلامت دندان با مصرف پنیر
.
۵ پنیر برای کاهش استرس:
استراحت و آرامشی که نیاز دارید تا احساس استرس را کاهش دهید را به شما اهدا می کند. هم چنین پنیر شامل اسید ضروری یا آمینو اسیدها و تریتوفان برای تولید سروتونین بیشتر است. در نتیجه، این محتویات می تواند سطح اضطراب و حالت تنش را تنظیم کند برای تاثیر بهتر از پنیر سنتی استفاده شود و نمک پنیر از ان گرفته شود
۶٫ پنیر موثر در درمان میگرن:
پنیر راهی ساده برای درمان میگرن است. اگر در زمان بدون قید و شرط میگرن را تجربه می کنید، می توانید به راحتی یک تکه پنیر بخورید چون پنیر حاوی ریبوفلاوین است. همان طور که گفته شد، ریبوفلاوین می تواند برای درمان موثر میگرن مفید باشد. علاوه بر این پنیر شامل کلسیم است که می تواند درد ناشی از سردرد میگرن را کاهش دهد.

درمان میگرن با استفاده از پنیر
۷٫ بهترین منوی غذایی:
چه کسی می گوید که خوردن پنیر می تواند شما را چاق کند؟ از زمان ۸۰۰۰ سال گذشته، پنیر به فهرست غذاها در رژیم غذایی مردم تبدیل شده است. این به خاطر مواد بوتیرات برای کمک به افزایش متابولیسم و مبارزه با باکتری ها در روده برای تولید بوتیرات بیشتر است.البته در ایران تولید پنیر پیشینه زیادی ندارد و اولین پنیر تولید شده در زمان قاجار در شهر تبریز توسط استاد یونس لیقوانی که قبلا در انکارا کار کرده بود تولید شد.
۸٫ پنیر دارای باکتری خوب برای بدن است:
پنیر لیقوان دارای میلیون ها باکتری خوب است، مانند آنچه که ما در ماست می دانیم. در نتیجه باکتری های خوب اثرات مثبتی بر روی بدن دارند، از قبیل جلوگیری از فشار خون بالا و کلسترول. هم چنین، باکتری های خوب برای درمان مشکلات هاضمه از قبیل IBS، ، بیماری کرومن و بیماری های گوارشی مناسب هستند. در واقع بدن همیشه به باکتری های خوب نیاز دارد تا باکتری های بد را متعادل کنند.البته پنیر تازه ممکن است که عامل تب مالت باشد پس سعی کنید چنیر کهنه و رسیده و دارای شناسه نظارت سازمان غذا و دارو را خریداری کنید
۹٫ پنیر دارای چربی های طبیعی خوب برای بدن است:
به نظر میرسد که افراد از چربی ها میترسند. با این وجود, افراد به چربی نیاز دارند تا انرژی تولید روزانه را حفظ کنند. همچنین پنیر شامل بسیاری از چربی های طبیعی است که بر حفاظت از اعضا بدن، بهبود سلول ها, حفظ دمای بدن و همچنین برای سلامتی پوست و مو موثر است.البته در تولید پنیر لیقوان مقداری از چربی شیر گرفته میشود چون شیر گوسفند پر چرب است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *